Chorzy na nowotwór mają dużą trudność, aby odnaleźć się w gąszczu sprzecznych informacji na temat odpowiedniej dla nich diety. Pacjenci w produktach spożywczych bardzo często upatrują ich leczniczych właściwości. A w Internecie aż huczy od informacji o tym co leczy, a co szkodzi. Nic dziwnego jak łatwo wpaść w różne żywieniowe pułapki. W dzisiejszym wpisie rozprawiam się z 10 najczęstszymi mitami żywieniowymi, o które pytają mnie pacjenci podczas indywidualnych konsultacji.
Czy dieta trakcie choroby nowotworowej jest istotna
Tak, dieta jest kluczowym wsparciem w trakcie choroby nowotworowej. Ale tu nie chodzi o żadną dietę „cud” ani żaden magiczny produkt, który wyleczy z nowotworu. Żywność nie ma mocy wyleczenia z raka!
Jaka jest zatem rola diety w trakcie choroby nowotworowej?
Ochrona przed niedożywieniem, które jest bardzo powszechne wśród chorych na raka. Dobrze zbilansowana i urozmaicona dieta zapobiega niedożywieniu, spowalnia postęp choroby, zmniejsza skutki uboczne i wzmacnia organizm w trakcie leczenia onkologicznego.
Objawy zaburzeń stanu odżywienia stwierdza się u nawet 85% pacjentów z chorobą nowotworową!
Zły stan odżywienia może być wynikiem nasilonego stanu zapalnego, zwiększenia zapotrzebowania na ilość przyjmowanej energii i składników odżywczych w trakcie choroby oraz wynikiem niewystarczającej podaży i/lub wchłaniania składników pokarmowych. Do niedożywienia w dużej mierze przyczyniają się także uciążliwe skutki uboczne towarzyszące leczeniu przeciwnowotworowemu (np. chemioterapii, radioterapii) czy stres związany z chorobą.
W związku z tym dieta nie może być restrykcyjna, ale wysokokaloryczna, urozmaicona i bogata w białko.
Mity żywieniowe
Rozprawmy się zatem z popularnymi mitami żywieniowymi, które sieją duży zamęt w głowach pacjentów onkologicznych.
1. Cukier karmi raka
Glukoza jest jednym z głównych źródeł energii zarówno dla komórek nowotworowych jak i dla zdrowych komórek. Stwierdzenie, że „cukier karmi raka” jest bardzo dużym uproszczeniem, wprowadzającym w błąd.
Jak ze wszystkim, tak i z cukrem potrzebny jest po prostu umiar. Głównym źródłem cukrów w diecie powinny być oczywiście produkty pełnoziarniste, owoce i warzywa, które dostarczają wartościowych składników oraz zapobiegają skokom glukozy w naszym organizmie.
Zrezygnować należy ze słodkich produktów wysoko przetworzonych takie jak słodycze, słodkie napoje, produkty typu fast food.
Nie ma natomiast żadnego powodu, aby raz na jakiś czas nie zjeść kawałka dobrej czekolady czy domowego ciasta.
Na temat tego mitu przeczytasz więcej w oddzielnym wpisie: Czy cukier karmi raka? Rozprawiamy się z mitem.
2. Sok z buraka lekiem na anemię
Burak to bardzo cenne warzywo, będące źródłem przeciwutleniaczy, witamin, składników mineralnych, takich jak magnez, cynk i żelazo. Zawartość żelaza w 100 g buraków wynosi jednak tylko 1,7 mg a w soku z buraków około 1 mg! Dodatkowo jest to żelazo niehemowe o gorszej przyswajalności.
Burak jest zdrowym elementem diety, ale jak widać nie odznacza się cudownym działaniem w kontekście poprawy poziomu żelaza. Podstawą powinna być w pełni zdrowa i dobrze zbilansowana dieta, a nie tylko pojedynczy „magiczny” produkt. Takie niestety nie istnieją.
3. Wysokie dawki witaminy C niszczą komórki nowotworowe
Witamina C ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest antyoksydantem i pełni ważną funkcję zarówno w profilaktyce nowotworów jak i w trakcie leczenia. Jej obecność w diecie pozwala na lepszą przyswajalność żelaza z produktów spożywczych, co jest szczególnie istotne przy niedokrwistości.
Mimo tego, że witamina C ma mnóstwo zalet, stosowanie jej w super dużych dawkach nie wyleczy z choroby nowotworowej.
Co więcej, może wchodzić w interakcje z lekami stosowanymi w chemioterapii i zmniejszać skuteczność leczenia.
4. Nowotwór można wyleczyć przez dietę „odkwaszającą”
Dieta nie może zmienić pH organizmu, a tzw. dieta „odkwaszająca” nie ma żadnego wpływu na powstawanie czy leczenie nowotworów.
Temu tematowi poświęciłam oddzielnym wpis: Czy nowotwory są wynikiem „zakwaszenia” organizmu?
5. W trakcie leczenia nie można pić mleka
W trakcie chemioterapii czy radioterapii okolic jamy brzusznej faktycznie może pojawić się problem z trawieniem laktozy (czyli cukru mlecznego). Jednak nie ma potrzeby eliminacji produktów mlecznych na zaś (źródło białka i wapnia!).
Jeśli pojawią się biegunki, wzdęcia czy bóle brzucha po spożyciu nabiału, zazwyczaj wystarczy zamiana zwykłych produktów mlecznych na bezlaktozowe. Najbardziej problematyczne może być mleko, produkty fermentowane (jogurty, kefiry) są najczęściej dobrze tolerowane.
Zanim dokonasz eliminacji, najpierw przetestuj poszczególne produkty mleczne.
6. Pestki z moreli (amigdalina, „witamina B17″) leczą z raka
Czy pestki moreli leczą z raka? Nie ma żadnych doniesień o wyleczeniu osób z nowotworem poprzez spożywanie pestek zawierających amigdalinę.
Natomiast są liczne doniesienia o ich szkodliwości – amigdalina w organizmie rozkłada się do cyjanowodoru, który może doprowadzić do poważnego zatrucia.
7. Nutridrinki to sama chemia
Jeśli mówimy o chemii w kontekście substancji chemicznych takich jak węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy i składniki mineralne, to fakt! Mamy do czynienia z chemią, zresztą taką samą jaką spożywamy z normalnymi posiłkami.
Żywność medyczna, potocznie nazywana nutridrinkami to bardzo istotne narzędzie w walce z niedożywieniem.
Jeśli interesuje Cię ten temat przeczytaj wcześniejszy wpis: Wszystko na temat nutridrinków w onkologii.
8. Nowotwór można „zagłodzić”
Za pomocą głodówki nie można wyleczyć nowotworu, ale za to można „zagłodzić” zdrowe komórki organizmu!
Każda komórka potrzebuje do prawidłowego wzrostu odpowiedniej ilości energii, białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych.
9. Dieta warzywno-owocowa leczy z raka
Taka dieta to najprostsza droga (zaraz po głodówce) do niedożywienia. Opieranie się na samych warzywach i owocach jest mocno niedoborowe.
Pacjent onkologiczny potrzebuje zwiększonej ilości białka i kalorii, których w tej diecie nie znajdziemy.
10. W trakcie choroby powinieneś przyjmować duże ilości suplementów diety
Suplementacja nie wyleczy z choroby, ani nie zastąpi w pełni diety.
Podstawowym źródłem witamin i składników mineralnych powinna być żywność (owoce, warzywa, produkty zbożowe, mięso, ryby, nabiał). Suplementacja powinna być wprowadzana pod okiem lekarza w sytuacji stwierdzonych w wynikach badań niedoborów
Stosowanie suplementacji na własną rękę może wpływać na skuteczność leczenia onkologicznego .
Zapisz się na mój bezpłatny newsletter, by otrzymywać porady dietetyczne, nowinki naukowe, wsparcie i motywację.
Każdy, kto zapisze się na newsletter, otrzyma darmowy ebook: „Jak wzmocnić organizm w trakcie choroby nowotworowej”.
Na ponad 20 stronach ebooka znajdziesz informacje na temat roli diety w trakcie choroby nowotworowej oraz zasad odżywiania, z uwzględnieniem wielu praktycznych wskazówek. Zachęcam do lektury!